Yeni Müjde Geliyor! Akdeniz' de Çok Büyük Doğalgaz Bulundu

Bir müjde daha geliyor. Doğalgaz aramalarında mutlu sona ulaşıldı. Akdeniz'de yapılan araştırmalarda yeni bir damar keşfedildi. Hacmin oldukça çok olduğu söyleniyor. İşte tüm detaylar...

Yeni Müjde Geliyor! Akdeniz' de Çok Büyük Doğalgaz Bulundu

Türkiye ekonomisini ve enerji kaynaklarını güçlendirmek için sahibi olduğu denizlerde doğalgaz keşfine çıkmaya başlamıştı. Daha önceki dönemlerde yabancı firmalar kendi sondaj gemileriyle arama yapıp hiç bir şey bulamadığını söyleyip faaliyetlerini tamamladıktan sonra ülkelerine geri dönüyorlar. Zamanla Türkiye kendi sondaj araştırma gemileri ve denizaltı araçları yapmaya başladı. Üretilen bu gemi ve araçlara Türk tarihinde sayısız başarıya sahip olmuş kişilerin ismi verildi.

Geçtiğimiz aylarda Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih etmesinin yıl dönümü olan 29 Mayıs 2020 tarihinde Fatih ismi verilen sondaj gemisi Karadeniz’e açılarak doğalgaz ve petrol aramaya başlamıştı. Ümitle beklenen haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeleyerek Türk halkına Karadeniz de 320 milyar metreküp doğal bulunduğu bilgisini paylaştı. Gözler bunun üzerine Akdeniz de arama yapan Oruç reise çevrildi.

1-) Oruç Reis Gemisinden Müjde Var

Fatih sondaj gemisinden gelen bu müjdeli haber Akdeniz de arama yapan Oruç Reis sondaj gemisi içinde umutları yeşertti. Doğu Akdeniz de kendi kıta sahanlığımız içinde arama yapılması ve Akdeniz de yüksek miktarda doğalgaz bulunduğu düşünüldüğünde bu durum Yunanistan’ı rahatsız etmeye başlamıştı. Oruç Reisin araştırma yapması ve Türkiye’nin haklarını savunması dünya gündeminde baş listeye oturdu. Yunanistan Oruç Reis gemisinin araştırma yapmasını engellemek için her yolu denemeye başladı. Bunun üzerine Türkiye askeri tatbikat yapma kararı aldı ve Yunanistan’la ipler kopma derecesine geldi. Navtex ilan eden Türkiye 13 Eylül’de sürenin bitmesiyle aramalarını durdurup Antalya limanına demir attı.

2-) Doğalgaz Bulundu

Antalya Limanına geri dönen Oruç Reis birçok kişinin kafasında soru işareti oluşturdu. Neden döndü, birilerimi engelledi, diplomasi ile ilgisi var mı? Doğu Akdeniz de arama yapmaktan vaz mı geçildi? gibi sorular Türk milleti tarafından cevabı beklenen konu oldu. Habertürk’de bir programa katılan ünlü gazeteci Süleyman Özışık Oruç Reis bakım ve onarımı için Antalya limanına geri dönüş yaptı. Oruç Reis gemisi Doğu Akdeniz de doğalgazı buldu.Bulunan gaz miktarı 2,2 trilyon metreküp Fatih sondaj gemisinin bulduğu doğalgazın kat ve kat üzerinde olan bir rakam. Bu müjdeli haberi Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın halkımızla paylaşacağını düşünüyorum diyerek çarpıcı sözleriyle gündemi salladı. Şimdi gözler Oruç Reis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ilan edeceği müjdeye odaklandı. Bulunan bu yüksek miktarlı doğalgaz işlendiği takdirde Türkiye’yi ekonomik alanda çok yükseklere taşıyıp en güçlü ekonomiye sahip olan ülkeler listesine sokacağı bir aşikar. 

Etiketler

Gündem