Ülkelere Saldıran Sistemleri Çökerten Gruplar Belirlendi! Türkiye’den de Katılım Var

Hacker grupları ülkelere saldırı düzenleyerek sistemlere zarar verebiliyor. İşte dünyanın en önemli hacker grupları...

Ülkelere Saldıran Sistemleri Çökerten Gruplar Belirlendi! Türkiye’den de Katılım Var

Hacker grupları bilgisayarlarda ya da ağ sisteminde açıklık tespit ederek kontrolü kendileri sağlayan kişilerden oluşur. Günümüzde bilişim dünyasının gelişmesi ile büyük şirketler siber saldırılara karşı önlemlerini arttırmaktadır. Dijital dünyada tehlike yaratan bu hacker grupları kimlerdir?

1-) Anonymous

En büyük hacker grubu olarak bilinen Anonymous saldırılarını daha çok siyasi amaçlar için yapar. Ünlü film V For Vendetta'daki karakterin maskesini simge olarak kullanırlar. Para kazanmak gibi amaçları yoktur, siyasi ve sosyal olaylara tepki vermek için saldırı yaparlar. "Biz Anonymous'uz. Orduyuz, affetmeyiz, unutmayız. Bizi bekleyin." sloganını kullanırlar.

2-) Lizard Squad

2014 yılında kurulan hacker grubu "siyah şapkalı hackerlar" olarak tanınır. Saldırıları oyun sektöründe yoğunlaşır. Bu hacker grubu 7 kişiden oluşur ve League of Legends isimli oyuna yaptığı saldırı ile ününü duyurmuştur. Kuzey Kore'ye yaptıkları siber saldırı dünyada büyük ses getirmiştir. 

3-) Ayyıldız Tim

Türkiye'de faaliyet gösteren hacker grubu 2002'de Yeni Zelanda'da kurulmuştur. Milliyetçi bir tutum sergileyen hacker grubunun amacı Türkiye'ye gelecek siber saldırılara karşı koymaktır. Ayyıldız Tim ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'na yaptıkları saldırı ile tanınmıştır. Amerika, Çin ve İsrail gibi ülkelerin devlet sitelerine saldırılarda bulunmuştur. Anonymous grubu ile savaş halindedir.

4-) Masters of Deception

Masters of Deception en eski hacker grupları arasındadır. Günümüzde dahi üyelerinin çoğunun kimliği gizlidir. Telefon şirketlerinin korkulu rüyası olan bu hacker grubu, 1993'de grubun önemli isimlerinin tutuklanmasıyla dağılmıştır.

5-) Legion of Doom

En eski hacker gruplarından olan bu grup, 1980'lerde kurulmuştur. Grup lideri Lex Luthor dâhil olmak üzere birçok üyenin kimliği gizlidir. Telefon hacklemesi ile tanınan bu grup, bazı devlet sitelerine de saldırılar düzenlemiştir. Amerika Hükümetini tehdit eden bu grup 2000 yılında dağılmıştır.

Etiketler

Gündem