SGK Dev Hamleyi Başlattı! İşçi Memur ve Emekliler Faydalanabilecek

SGK toplu para ödemesi yapıyor. Bunun için aranan şartlar belirlendi ve açıklandı. Bu şartlara uyuyorsanız toplu para ödemesi alabilirsiniz. İşte detaylar...

SGK Dev Hamleyi Başlattı! İşçi Memur ve Emekliler Faydalanabilecek

SGK tüm çalışanlar için toplu para ödemesi yapacağının bilgisini paylaştı. Bu ödemelerden isteyen herkes yararlanabilecek. Bunun için aktif bir başvuru şartı aranacak. Aldığınız paraları istediğiniz yerde kullanım sağlayabilir ve daha sonra SGK kurumuna geri ödeyebilirsiniz. Buda isteğe bağlı bir ödeme olacak. İstemeyen de ödeme yapmayacak. Bunun için aranan şartlara uygun olmanız yeterli bir adım olacaktır. 


1-) Hangi Paralar Ödenecek

SGK’dan emekli olmak isteyenler emeklilik gün sayılarına göre askerlik borçlanması, doğum ve GSS primleri öderler. Ödediğiniz bu primleri geri alabilme imkanınız bulunuyor. Başvuru yaptıktan sonra kısa süre içerisinde hesabınıza ödeme yapılır. Ödeme ise inceleme sonrası 1 ay içerisinde yapılacaktır. Tek şart dilekçe ile başvurulması olacaktır.Bu paraları mirasçılar da alabiliyor. Yakınınızın yaptığı bu ödemeler için başvuru yaparak hemen yararlanma sağlayabilirsiniz.

• Askerlik borçlanması için ödenen primler geri alınabilir.
• Doğum borçlanması için ödenen paralar
• GSS (Genel Sağlık Sigortası) için ödenen paralar 

2-) Neden Böyle Bir Ödeme Yapılıyor

Ekonominin tekrar canlanması ve istikrarın sağlanması adına yapılan ödemler halkın rahatlamasına yardımcı olacak. İsterseniz daha sonra bu tutarları faiz olmadan geri ödeme imkanınız da bulunacak. 


3-) Kimler Yararlanabilir

Bu ödemelerden isteyen herkes yararlanabilir. Sadece ilgili borçlanmayı önceden ödemiş olmanız yeterli olacaktır. Bu sayede dilekçe ile başvuru yapabilir ve kısa sürede paranızı alabilirsiniz. 

4-) Emekliliğe Zararı Olacak Mı?

Alınan bu paralar emeklilik gün sayınızı olumsuz olarak etkiler. Ancak ilerleyen zamanlarda tekrar ödeme yapabilirsiniz. Yada taksitlendirme yapabilir ve kısa sürede ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sizden faiz alınmayacaktır. Buda artı bir avantaj olarak karşınıza çıkacaktır. 


5-) Başvuru Nasıl Yapılacak

SGK’dan toplu para almak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz sigorta müdürlüğüne şahsen başvurmanız gerecektir. Sigorta ödemeleri için ilgili dilekçeyi doldurmanız yeterli olacaktır. Dilekçe de ıban bilgilerinizi de paylaşmayı ihmal etmeyin. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır.

Kullandığınız parayı SGK’ya tekrar ödeyebilir ve emeklilik gün sayısından düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha erken emekli olabilme şansınız da artar. 

Etiketler

Gündem