Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Acil Destek Esnaf Kredisi Açıklaması! Esnaf Rahatlıyor

12 ay, faizsiz olarak alınabilecek destek programından esnafların yanı sıra KOBİ’ler de faydalanabilecek. 100 bin TL‘lik bir kredinin kullanılabileceğini ifade eden Sanayi Bakanı Mustafa Varank, verilen bu destekler ile bölge halkının en sürede kalkınması ve eski haline dönmesi için çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Acil Destek Esnaf Kredisi Açıklaması! Esnaf Rahatlıyor

Temmuz ayında Giresun’un Dereli ilçesinde meydana gelen sel baskınında bölge halkı hem cam hem de maddi kayba uğramış, pek çok iş yeri, ev, dükkân ve tarım alanı hasar görmüştü. Meydana gelen sel baskının ardından hızlı bir toparlanma süreci için çalışmalar devam etse de iş yeri zarar gören esnafın yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Sanayi Bakanı Mustafa Varank, esnafın yüzünü güldürecek açıklamayı yaptı. Bakan Varank’ın açıklamasına göre selden dolayı iş yeri zarar gören esnaflara 100 bin TL’lik destek programından faydalanacak.

1-) 100 Bin TL’ye Kadar Kredi Kullanılabilecek

12 ay, faizsiz olarak alınabilecek destek programından esnafların yanı sıra KOBİ’ler de faydalanabilecek. 100 bin TL‘lik bir kredinin kullanılabileceğini ifade eden Sanayi Bakanı Mustafa Varank, verilen bu destekler ile bölge halkının en sürede kalkınması ve eski haline dönmesi için çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Selden etkilenen bölge halkının yeniden ayağa kalkması ve eski canlılığına kavuşması için devlet tarafından hayata geçirilen uygulamalar hızla sürüyor. Bu aşamada ekonominin yeniden eskiye dönmesi için KOBİ’ler için faizsiz olarak kredi destek programının açıklanması toparlanmaya başlayacak.  

2-) Kayıpları Gidermek İçin Çalışıyoruz

Gerçekleşen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Sanayi Bakanı Mustafa Varank, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Giresun’un Dereli ilçesinde zarar gören halkımızın kayıplarını gidermek ve yeniden eski hayatlarına dönmeleri için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bu kapsamda KOBİ’ler ve esnafımız için 12 ay boyunca faizsiz 100 bin TL’ye kadar kredi destek programından faydalanabilecek.”

3-) KOSGEB’le Yaraları Saracağız

“Krediler KOSGEB üzerinden gerçekleşecek. Burada zarar gören işletmecilerimiz kredi ödemesinde ilk 12 ay faiz vermeyecek. İlk 12 ayın ardından ise 36 ayda 3 aylık eşit olacak şekilde ödemeler planlanacak. Bu planlama daha önce yaşadığımız Malatya ve Elâzığ depremleri sonrasında da hayata geçirdiğimiz bir sistem. Daha önce yaşadığımız doğal afetlerde de KOSGEB tarafından bu çalışmalar yapılmış ve ekonomik zararlar hızlıca kapatılmıştır. Burada da vatandaşlarımız için çalışmalarımız devam edecek.”

Etiketler

Gündem