Öğrenciye Ev Kiralayan Emlakçının 'Senet' Oyunu!

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Edanur Şirin banka hesaplarına haciz konulduğunu öğrenince şok oldu.

Öğrenciye Ev Kiralayan Emlakçının 'Senet' Oyunu!

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Edanur Şirin banka hesaplarına haciz konulduğunu öğrenince şok oldu. İcra müdürlüğünde yaptığı araştırmada Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünde okumak İçin Bursa’ya geldiğinde emlakçıdan kiraladığı ev için verdiği 14.000 TL’lik teminat senedi yüzünden banka hesaplarına el konulduğunu öğrendi. Oysaki kendisinin emlakçiye herhangi bir borcu yoktu ve senetten haksız kazanç elde edinmeye çalışıyorlardı. 

1-) Evi Eksiksiz Teslim Ettik

Edanur Şirin 2018 yılında üniversite okumak İçin geldiği Bursa’da Görükle Mahallesinde bir arkadaşı ile birlikte aylık bin iki yüz liraya eşyalı bir şekilde emlakçi vasıtası ile ev kiraladıklarını söyledi. Kiraladıkları evde bulunan eşyalar için emlakçinin kendilerinden 14.000 TL’lik teminat senedi aldığını belirtti. 2 ay sonra evi boşaltırken eşyaların hiçbirinde hasar olmadığı ve kira borçları olmadığı halde, emlakçi yanlarında iken kontrol altında yeni bir eve taşındıklarını, ancak senedi iade almadıklarını söyledi. Daha sonrada imzaladıkları senede istinaden icra müdürlüğünden ödeme tebligatı gelmesi üzerine Edanur Şirin ne yapacağını şaşırdı ve başına gelen olayları sosyal medyadan açıkladı. 


2-) Emlakçının İlk Kurbanı Edanur Değilmiş

Edanur Şirin Bursa Görükle mahallesinde eşyalı olarak kiraladığı ev için 2 ay sonra başka biri tarafından satın alındığını ve kiraya 50 TL zam yapılacağının söylenmesi üzerine hemen emlakçinin ofisine gittiler. Emlakçi ofisinde sekreter olarak çalışan kişi Şirinin sorularını cevaplarken evin satılmadığını söyleyince, emlakçinin kendilerinden haksız bir kazanç çabası içerisinde olduğunu düşündüler. Düşünceleri 2 ay sonra iki arkadaşın evden taşınması ile sonuçlandı. Taşınırken emlakçi kızların yanında durup kendi şahsi eşyaları dışında başka bir şey almasınlar diye bekledi. Kızlar ev ile birlikte teminat senedinin teslim alınmasını beklerken gelen bu haciz karşısında ne yapacağını şaşırdı.

3-) Emlakçi Yaptı Yapacağını

Emlak ofisinden yaptıkları eşyalı ev kiralamaları genç üniversite öğrencilerinin başına sıkıntı yarattı. Sosyal medya hesabından başından geçen olayları tek tek anlatan Edanur Şirin 2 ay oturdukları evi boşaltırken eşyalara hiçbir zarar vermediklerini emlakçinin gözü önünde kendi eşyalarını aldıklarını, senetlerini geri almayı beklerken senetlerin başkasına satıldığı ve peşi gelen olayları hiç yaşamayı hayal etmediklerini söyledi. Emlakçi tarafından dolandırıldığını iddia eden Şirin sosyal medya hesabında bulunan avukatlardan kendisine ücretsiz olarak destek olmak isteyen varsa çok acil şekilde yardım talep etti. Avukatın verdiği bilgiler ışığında 14.000 TL’lik senedi maalesef geri alamadılar ve bu kadar zaman içerisinde Edanur gibi aynı emlakçıdan bu tarz kiralama yapan ve dolandıran birçok kişi olduğunu öğrendi.


4-) İcraya Karşı Dava Açıldı

Emlakçinin art niyetli olduğunu düşündüklerini belirten Edanur Şirin pandemi nedeniyle memleketlerinde iken döndüklerinde ev kapısının zorlandığını görmüşler ve polis gelerek tutanak tutmuş. Kiraladıkları ev ile ilgili birçok sıkıntı yaşadıklarını anlatan genç kız sadece bir haftada aynı emlakçinin 20 den fazla gencide bu şekilde senede imza attırarak sonrasında mağdur olduklarını kamuoyu ile paylaştı. 


Etiketler

Gündem