Kredi Notunuz Düşükse Müjde! Sicil Affı Açıklandı İşte Detaylar

Kredi notunun düşük olması bankalarla olan ilişkilerinizi zor duruma sokar. Sicil affı ile bundan kurtulabilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşükse Müjde! Sicil Affı Açıklandı İşte Detaylar

Bankalar ile olan ilişkileriniz kredi notu ile belirlenir. Eğer kredi notunuz yüksek ise bankalardan istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Ödemelerinizde bir dengesizlik mevcut ise bu sefer kredi notunuz düşer ve buna bağlı olarak bankalar size kredi vermeyebilir. Yada ek bir teminat veya kefil gibi detaylar isteyebilir. Bankalarla olan ilişkilerinizi üst seviyede tutmak istiyorsanız ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Bu ödemelere kredi kartı da dahildir. Eğer kredi kartlarınızda sorun var ise kredi notunuzda düşme olacaktır. Kredi notu düşük olanlar veya kara listeye geçenler hiçbir bankadan kredi kullanamaz hale gelir. Borçların tamamının ödenmesi sonucunda kredi puanınız artacaktır. 

1-) Kredi Sicil Affı Geldi Mi?

Kredi sicil affı yürürlüğe girdi. Pandemi döneminde ekonomik sıkıntıların yaşanmasından dolayı devlet kredi sicil affı yasasını yürürlüğe soktu. Bu aşamada eksi puanda olanların kredi notları sıfırlanacak ve buna bağlı olarak da ilgili bankalardan kredi çekerek borçlarını ödeyebilecekler. Kararlar neticesinde bankalar bu konuda bir adım atmadı. Güncel olarak da sicil affını uygulayan bir bankada bulunmuyor. 


2-) Sicil Affını Uygulayan Banka Var mı?

Sicil affı konusunda ilk adımı atan devlet bankaları olmuştur. Kamu bankaları bu konuda kredi desteği vererek borçların kapatılmasına olanak sağlayacaktır. Sicil affı uygulayan bankalar şunlardır.


• Ziraat Bankası
• Halkbank
• Vakıfbank

3-) Kredi Sicil Affı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Kredi sicil affından yararlanabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle bu şartlar yerine geldikten sonra kredi sicil affından yararlanabilirsiniz.


Borçların tamamen ödenmesi ilk aranan şartlar arasında yer alıyor. Bu sayede siciliniz temizlenecektir. Kredi kartı borçlarınız geçmiş 3 ay içerisinde veya daha fazla ise bununda kapatılması gerekiyor. Ayrıca kredi sicil affı yürürlüğe girdikten sonra 6 içerisinde borçların tamamının kapatılmış olması da aranan şartlar arasında bulunuyor.


Kredi siciliniz temize çıktıktan sonra bankalar ile olan ilişkilerinizde otomatikmen düzelecektir. Bu sayede istediğiniz kredi ve benzeri başvuruları yapabilirsiniz. Bunun için borçlarınızı temizleyebilir ve bu konuda ilk adımı atabilirsiniz. 

Etiketler

Ekonomi