Koronavirüs Testi Nerelerde Yapılıyor? Test Yapan Hastaneler

Tüm dünyayı diken üzerinde tutan ölümcül virüs ülkemizde de ciddi sayılarda vaka vermemize yol açtı. Uzman tavsiyeleri veya koronavirüs belirtileri hakkında birçok haber yapıldı. Belirtiler ile karşılaşan kişilerin hangi hastanelere başvurabileceği konusunda bilgi edindik. Peki Türkiye'de koronavirüs testi hangi hastanelerde yapılıyor.

Koronavirüs Testi Nerelerde Yapılıyor? Test Yapan Hastaneler
Dünyayı tehlikesi ile etkisi altına alan koronavirüsün Türkiye'ye de sıçramasıyla tedirginlikler başladı. Salgın nedeni ile birçok vaka verip, can kayıpları yaşadık. Şu anda yoğun bir süreçten geçen Türkiye'de, birçok vatandaş koronavirüs belirtileri ile karşılaşarak hastanelere başvuruyor. Hastaneler belirli sorular ile başvuran kişilerin ön muayenesini yaptıktan sonra uygun görülürse koronavirüs testine alıyor. Peki koronavirüs belirtileri ile karşılaştıysanız veya karşılaşacak olursanız hangi hastanelere başvurabilirsiniz?

1-) Koronavirüs Testi Ücretli mi?

Koronavirüs Testi Ücretli mi?

Şu an Türkiye'de birçok şehirde test yapılmakta ve Sağlık Bakanlığı'nın açıklamaları doğrultusunda kısa sürede sonuç veren kitlerle bu işlem basite indirgenmiş durumda. Peki koronavirüs testi ücretli mi? Devlet hastanelerine koronavirüs belirtileri şikâyeti ile başvuran kişiler için koronavirüs testi ücretsiz yapılmakta. Ancak özel kliniklerde fahiş fiyatlar ile test yapanlar da bulunmakta.  Test fiyatları her ne kadar bilinmese de ABD'de sigortasız kişiler 1500 dolara, sigortalı kişiler ise 600 dolara test yaptırabiliyor.

2-) Koronavirüs Testi Kimlere Yapılır?

Koronavirüs Testi Kimlere Yapılır?

Koronavirüs belirtileri yaşadığınız yönünde şikayetler ile hastaneye başvurduğunuzda, sizlere direk koronavirüs testi yapmayacaklardır. Kişiler, test için ilk olarak aşamalı muayenelerden geçmektedir. Ön muayeneniz yapıldıktan sonra doktorlar test olabileceğiniz veya olamayacağınız konusunda sizleri bilgilendirecektir. Eğer muayene gerekli görülürse ücretsiz bir şekilde testiniz yapılacak ve test sürecinde hastanede müşahede altında tutulacaksınız. 

3-) Koronavirüs Testi Yapan Hastaneler

Koronavirüs Testi Yapan Hastaneler

Belirtiler ile karşılaşmanız halinde aşağıdaki hastanelere başvurabilir ve uygun görülürse, ücretsiz bir şekilde koronavirüs testi yaptırabilirsiniz.

Adana Şehir Hastanesi
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ankara Şehir Hastanesi
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Bursa Şehir Hastanesi
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Eskişehir Şehir Hastanesi
Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Isparta Şehir Hastanesi
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir Dr. Suat Ceren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kayseri Şehir Hastanesi
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Yozgat Şehir Hastanesi

4-) Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Şikayetler üzerine hastaneye başvurduğunuzda, uzman doktorlar sizleri aşamalı muayeneye tabii tutacaktır. 

Böyle bir şikayetle başvurduğunuzda sizleri kesinlikle normal hasta girişinden içeri almıyorlar. Hastanelerde ayrılan özel servislerde, sosyal mesafe korunarak (1.5 metre mesafe) hasta kaydınız yapılıyor ve teşhis konması için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) isimli bir teste tabii tutuluyorsunuz.

Doktorlar ön muayene sonucu uygun gördükleri hastalara test yapıyor. Ucu pamuklu bir çubuğa sahip olan tüp ile burun, boğaz ve yutak kısmından örnekler alınıyor. Alınan örnekler canlılığını yitirmeyecek bir şekilde paketlenip, Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği özel form ile beraber, ilgili laboratuvara gönderiliyor. 

Test sonuçlarınız gelene kadar, riski önlemek ve oluşabilecek tehlikelerden kaçınmak için hastanede kontrol altında tutuluyorsunuz. Sonuçlara göre ise tedaviniz başlatılıyor ya da taburcu oluyorsunuz.

Etiketler

Gündem   Manşet   koronavirüs