Koronavirüs Şok Araştırma Gözlük 5 Kat Fazla Koruyormuş

Yapılan açıklamaya göre gözlük kullanan kişilere virüsün bulaşması oldukça az olarak tespit edilmiş. Gözlük kullanıyorsanız şanlısınız. İşte bilimse çalışmaların sonucu....

Koronavirüs Şok Araştırma Gözlük 5 Kat Fazla Koruyormuş

Günlük hayatımızı etkileyen virüs dağılma hızını giderek arttırıyor. Alınan tedbirler sayesinde virüsün etkisi azaltılmak isteniyor. Virüse karşı birçok etkenin iyi geldiği haberi yapılmıştı. Bu sefer Çin’den yeni gelen bir bilgiye göre gözlük takanların virüse yakalanma oranlarının daha düşük seviye de olduğu açıklandı.Nanchang Üniversitesi yaptığı açıklamada gözlük takanların takmayanlara oranla daha az virüse yakalandığı detayı paylaşıldı. Bu paylaşım sonrası sağlık çalışanlarının neden gözlük taktığı da anlaşılmış oldu. Virüsün etkisinin ve bulaşma olasılığının azalmasına yardımcı olan gözlük kullanımı yapılan istatiksel çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış. 

1-) Araştırmalar Virüsün Bulaşmadığını Gösteriyor

AMA Ophthalmology'de yayınlanan çalışma için ekip, 27 Ocak - 13 Mart tarihleri arasında Covid-19 teşhisi konan 30’u gözlüklü 276 hastayı inceledi. Bu incelemenin sonucu da oldukça pozitifti. Çünkü gözlük takanlara virüs bulaşmamıştı. Uzun süreli gözlük kullanan kişilerde bulaşma oranı ise 5,4 kat daha az olduğu belirtildi. 


2-) Gözlük Nasıl Koruyor

Günlük hayatta kişiler gözleri ile fazla oynuyor. Kaşınma ve benzeri etkenlerden dolayı eller göze gidebiliyor. Buda virüsün bulaşma olanağını daha da arttırıyor. Ancak gözlük takanlarda ise bu daha az görülebiliyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda gözlerin virüsün tutunmasına yardımcı olan enzimleri ürettiği de tespit edilmişti.Bilim adamları gözden de virüsün giriş yapabileceğini belirtiyor. Bunun için de gözlük takılmasının virüse karşı korunmada başarılı olunabileceği belirtiliyor. Yapılan istatiksel çalışmalar ve deneylerde bunu destekleyici olduğu belirtiliyor. Gözlük takanların gözlerini koruması ve el ile dokunmaması bulaşma riskini en aza indiriyor. 

Etiketler

Gündem