Karabağ Neden Bu Kadar Önemli! Ermenistan Ne İstiyor

Azerbaycan artık kendi topraklarını geri istiyor. Ülkede yaşana sosyo ekonomik krizin üzerindeki dikkatleri dağıtmak için Erivan yönetiminin saldırıları artırdığı söyleniyor.

Karabağ Neden Bu Kadar Önemli! Ermenistan Ne İstiyor

30 yıllık bir tarihi sorun haline gelen Ermenistan’ın Azerbaycan a saldırması ile yeniden gündeme gelen Dağlık Karabağ meselesinin tarihçesinde bilinmesi gerekenleri 6 maddede toparlayabiliriz.

27 Eylül 2020 Pazar günü sivil yerleşim yerlerini hedef alarak ansızın yaptığı saldırı ile Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki tansiyon yükseldi. Kafkasya bölgesine bağlı geçmişten beri çözülemeyen bir mesele haline gelen Dağlık Karabağ’ın işgal edilmesi Ermenistan’ın yeniden başlattığı saldırılarla 30 yıldır çözümlenemediği gibi kaldığı yerden devam ediyor.

Azerbaycan artık kendi topraklarını geri istiyor. Ülkede yaşana sosyo ekonomik krizin üzerindeki dikkatleri dağıtmak için Erivan yönetiminin saldırıları artırdığı söyleniyor. Ateşkes anlaşması yapıldığı halde diplomatik olarak hiçbir sonuç alınamayan Dağlık Karabağ krizine neden olan açıklamalar şu şekilde yapıldı;

1-) Dağlık Karabağ Sorunu Başlama Noktası

20.yüzyıla girilen dönemlerde Sovyetler Birliğinin yönetimi esnasında başlayan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çözümsüzlük Dağlık Karabağ da Ermeni özerk bölgesi oluşturulması ile başladı. Sovyetler Birliği 90 yılların sonlarında yönetim gücünü kaybetmeye başlayınca iki toplum arasında bölgenin kimde kalacağı ile ilgili soruna çözüm getirememesi katılımı yoğun olan bir savaşın başlamasına neden oldu. O dönemde Ermenilerin Azerbaycan Türklerine karşı yaptıkları katliamlar bölgedeki işgaller nedeni ile 1 milyona yakın sivilin evlerini terk etmesine sebebiyet verdi.

2-) Bişkek Protokolü İçeriği Neler İdi

4 Mayıs 1994 tarihinde imzalanan Bişkek Protokolü Bağımsız Devletler Topluluğu, Kırgızistan Cumhuriyeti, Rusya Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının katılımı ile gerçekleşmiş ve 12 Mayıs 1994 tarihi itibari ile ateşkes ilan edileceği hususunda karşılıklı imza altına alınmıştır. Bu protokolle hukuksal dayanaklarla evinden ayrılmak zorunda kalan mültecilerin güvenli bir şekilde geri döndürülmesi, işgal edilmiş bölgelerdeki kuvvetlerin geri çekilmesi ve karşılıklı yapılan saldırıların sonlandırılması hususunda bir barış anlaşması sağlanacaktı. Ancak 26 yıllık geçen süre içerisinde anlaşma sadece kağıt üzerinde kaldı.

3-) Uluslararası Platformda Neden Çözüm Bulunamıyor

Bu sorunun çözümlenmesi için eş başkanlıklarını Rusya, Fransa ve ABD’nin yaptığı AGİT Minsk grubu oluşturulmuş ancak sadece anlaşmanın ihlal edilmemesi hususunda uyarılardan öteye geçilememişti.

4-) Dağlık Karabağ Sorununda Rusya’nın Etkisi

Rusya sözde anlaşmanın çözüm sorumluluğunu almış gibi gözükse de her iki tarafa da yandaşlık politikası uygulayarak özellikle Ermenistan a silah desteği vermesi ile gündeme gelmişti. Bu silahlandırmayı iç piyasa fiyatından yada hibe yöntemi ile verdiği kanıtlandı ve medyada bomba etkisi yarattı. Öyle ki 2016 yılında cephe de yapılan saldırılarda Azerbaycan’ın kendine yetmesini gören Rusya bu durumu Ermenistan a İskender-M füzesi yerleştirerek destekledi.

5-) Türkiye Nasıl Bir Tutum Sergiliyor

Türkiye bu çözümsüzlüğün en başından beri BMGK kararları doğrultusunda Azerbaycan’ı destekledi. Ermenistan yetkililerinde sürekli olarak diplomatik çağrılarla işgalden vazgeçmesi hususunda katıldığı tüm toplantılarda beyanatlar verdi.

6-) Kafkaslardaki Karabağlar Sorununda Taraflar Ne Diyor

Ermenistan’daki Erivan yönetimi BMGK’nın işgal altındaki bölgeleri derhal terk etmesi konusundaki hiçbir kararını kabul etmedi. Azerbaycan ise anlaşmadaki şartlarda Ermeni tutumunun ve işgalindeki yerleri boşaltmamasını öne sürerek kararlar hususunda uygulanabilir. İki ülke arasında Dağlık Karabağ bölgesi için Ermenistan’ın bağımsız olmasını istemesi nedeni ile çözümsüzlük süreci bitirilemiyor.

Etiketler

Gündem