İncirlik Üssü Taşınıyor! Amerika Çekiliyor

Yunanistan’a diplomatik görüşmeler için giden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalar ile kamuoyunda iddaalı gündemlere sebep oldu.

İncirlik Üssü Taşınıyor! Amerika Çekiliyor

Yunanistan’a diplomatik görüşmeler için giden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalar ile kamuoyunda iddaalı gündemlere sebep oldu. 

1-) Doğu Akdeniz Tepkileri

Nato müttefiklerinden olan Türkiye ve Yunanistan arasında Oruç Reis isimli Türk gemisinin doğal kaynak araştırmalarını yaparken yıllardır aynı bölgede çalışmalar yapan Yunanistan ve Rum kesimi Türkiye ye Doğu Akdeniz de yaptığı bu çalışmalar için çok büyük tepkiler gösterdi. Hatta bu tepkilere Fransa da diplomatik olarak çağrılarda bulunarak Yunanistan’ın yanında yer almış ve diğer ülkeler üzerinde de etki oluşturmaya çalışmıştı.

2-) Kamuoyu İddaları

Yunanistan’a diplomatik görüşmeler için giden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalar ile kamuoyunda iddaalı gündemlere sebep oldu. Geçtiğimiz aylarda başlayan ve hala devam eden Doğu Akdeniz tartışmalarının Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğinin devam etmesi üzerine, Pompeu uluslararası platformda da takipçisi çok olan özel bir gazete muhabirinin haberlerine konu oldu. Muhabir gazete yazısını Erdoğan a bir nevi göz dağı verip cezalandırmak için İncirlikte bulunan hava üssünü başka bir yere taşıma görüşmeleri yapıldığı başlığı ile yayınladı.

3-) İncirlik Üssü Girit Adasına mı Taşınıyor

Gazete muhabirinin yayınladığı haberdeki iddaları, Türkiye’nin geçen yıllarda Rusya dan savunma sistemleri ile ilgili havacılıkla savunması konusunda destek almasından sonra Washington dan bir tepki olması için İncirlik üssünü Girit Adasına taşımak için Yunanistan ile görüşmeler yaptığını ve burada askeri hakimiyeti sağlamak istediği konusunda idi.

4-) Kalkış Noktası Taşınacak mı?

Son yıllarda Işıd terör örgütüne karşı Suriye ve Irak topraklarında düzenlenen saldırılarda başlangıç noktası görevini sürdüren İncirlik hava üssü konum itibari ile ABD’nin özellikle Orta Doğu da ki hakimiyet gücünde stratejik bir noktada bulunmakta. İncirlik üssü soğuk savaş döneminde kurulmuştu. Popmpeonun bir iki haftalık kısa bir zaman içerisinde Girit teki Souda Körfezini üssün taşınabileceği alternatifler arasında gördüğünü belirten muhabir ifadelerinin altını çizerek haberini yayınladı.

Etiketler

Gündem