GSS 6824 Nasıl Ödenir? - GSS Ödeme 2020

GSS 6824 Nasıl Ödenir? - GSS Ödeme 2020

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her vatandaşın sosyal güvence kapsamına alınması amacıyla Genel Sağlık Sigortası projesi hazırlandı. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle geçilen sisteme göre, herhangi bir sağlık güvencesi olmayanlar GSS 6824 kapsamına alınıyor. Böylece hem kendisi hem de ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Hizmete dahil olmak isteyenler önceleri gelir testi yaptırmak zorunda kalıyordu. 2017 yılında yapılan yeni düzenlemelerle birlikte gelir testi zorunluluğu kaldırıldı.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık güvencesi olmayan kişilere borç yansıtılmış olabilir. E-Devlet üzerinden GSS borç sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca online ödeme sistemi üzerinden kredi kartınızla borcunuzu da ödeyebiliyorsunuz.

1-) GSS Borcu Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet TC ile GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden T.C. kimlik numarasıyla yapılabiliyor. E-Devlet şifrenizi veya internet bankacılığı bilgilerinizi sisteme giriş yapmak için kullanabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinin alt kategorisinde GSS borç sorgulama linkini tıkladığınızda, açılan ekranda borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online sitesi üzerinden de GSS borç sorgulama işlemi yapılabilir.

SGK ile GSS Borç Sorgulama

Online işlemler üzerinden giriş yapmak istediğinizde, E-Devlet sayfasına yönlendirilirsiniz. Şifrenizle kimlik doğrulaması yapılmasının ardından, SGK borç sorgulama sayfası açılacaktır. Ekranda yer alan Sorgu Türü bölümünde diğer ödemeler, Sorgu Tipi bölümünde ise GSS prim ödemeleri seçilmelidir. Ardından T.C. kimlik numarası ile GSS borç sorgulama tamamlanacaktır.

2-) GSS 2020 Prim Tutarı Ne Kadar?

GSS prim ödemeleri asgari ücret ile her yıl güncellenmektedir. Buna göre asgari ücretin %3'ü kadar prim tutarı hesaplanmaktadır. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için 2020 GSS primi aylık 88,29 TL olarak belirlenmiştir. Yıllık ödeme yapılması halinde toplam 1059 TL şeklinde ödeme yapmak mümkün oluyor. Hane geliri asgari ücretin 3'te birinden az aylık geliri olan vatandaşlar gelir testi yaptırarak ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

3-) GSS Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

E-Devlet GSS Borç Ödemesi

E-Devlet sistemi üzerinden kredi kartı ile GSS borç ödemesi yapılabilir. Sorgulama menüsünün altında borç ödeme ekranı yer almaktadır. Burayı tıkladığınızda SGK tahsilat ekranına yönlendirileceksiniz. Menüde yer alan Sorgu Türü'nü diğer ödemeler ve Sorgu Tipi'ni GSS prim olarak seçmeniz gerekiyor. Ardından kart bilgilerinizle ödeme yapabileceksiniz.

SGK GSS Borç Ödemesi

SGK üzerinden yapılacak ödemelerde ise Sorgu Türü’ne 4B Sigortalı Ödemeleri seçilmelidir. Sorgu Tipine ise GSS prim ödemesi seçilmesinin ardından T.C. kimlik numaranız ekrana yansıtılacaktır. Borç sorgulandıktan sonra ödeme işlemini de tamamlayabilirsiniz.

Bankadan GSS Borç Ödemesi

E-Devlet ve SGK online sistemler haricinde;

 • PTT Şubeleri
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

aracılığıyla şube, ATM, internet ve mobil bankacılık kanallarından GSS ödemesi yapılabilecektir. İnternet veya mobil bankacılık GSS ödeme işlemi yaparken "Ödemeler", "SGK/SSK/Bağkur" menüsü altından "GSS ödeme" seçilmelidir.

Gecikmeli GSS borç ödemesi ise yalnızca online sistemler üzerinden kredi kartıyla mümkündür. 

4-) GSS Borcu Sildirilebilir mi?

GSS borcu, Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren yirmi beş yaşını doldurmuş ve sigortasız olanlara yansıtılmaktadır. Fakat öğrenciler ve sigortalı çalışanlar da sistemden etkilenebiliyor. Bu nedenle GSS borç sorgulama yaparak bilgi sahibi olunmalıdır.

Öğrenciler Sosyal Güvenlik Kurumu’na öğrenci belgeleriyle müracaat ederek GSS borcunu sildirebilir. Yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşlarının, ikametgahları Türkiye’de olması halinde, sorgulama yapması ve adresini bulundukları yere taşımaları gerekiyor. Ardından prim borçlarını sildirme talebinde bulunabilirler.

5-) Yeni Düzenlemeyle Eski GSS Borçları Siliniyor mu?

2017 yılında GSS ödemeleriyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. 6736 yasasıyla yansıtılan GSS prim borçları, 6824 yasası ile Genel Sağlık Sigortası gecikme faizleri ve zamları silinerek 2018, Nisan ayına kadar yapılandırılabiliyordu. Bu tarihe kadar yapılandırmadan yararlananlar borçlarını 12 ay vade ile taksitlendirme fırsatından yararlanmıştı. Mevcut borçları devam edenler için GSS borçlarının silinmesiyle ilgili bir durum söz konusu değildir. 

Etiketler

Ekonomi   Manşet  
Fatih Akasya

Kendi halimde bir yazarım işte. Kafama ne gelirse yazıyor ve yazmaktan zevk alıyorum.

GSS 6824 Nasıl Ödenir? - GSS Ödeme 2020 - Yorumlar

 1. Mustafa Yalcin

  Gss prim borcumu göremiyorum nasil bakabilirm

  2020-03-14 14:17
 2. ZORUNLU GSS İPTAL EDİLSİN

  Sistemsel sorunlar var! Toplum göremiyor! Sözüm görenler için değildir. En basiti 2012 yılında gss diye bir yasa çıktı! Bunu gss iptal edilsin diye yazıyoruz! Duyulmuyor! İşsiz, çalışan, emekli olamayan ve emeklilerin bile benzer sorunu var! Ortak imza kampanyası var: gssiptaledilsin diye change sitesinde bakabilirsiniz: Tavsiyeniz ve desteğiniz nedir?

  2020-03-14 14:17
 3. Zafer Sezer

  Bulamadınızmı ee ee demeden anlatacak bi adam video nun yarısı ee ee amk

  2020-03-14 14:17
 4. Doğukan Beyzade

  allah ıcın mılletı borcladırmıslar yazık ya
  yazık !!!!!!!!!!!!!!!!!

  2020-03-14 14:17