Gönlü Razı Gelmeyen Gazi, 2 Milyonluk Tazminatı İstemedi

5 yıl önce Ağrı'da PKK terörist örgütünün düzenlemiş olduğu bombalı saldırıda ağır yaralanarak gazi olan bunun sonucunda da maddi ve manevi olmak üzere tazminat davası açan Uzman Çavuş Cengiz Erduran tazminattan vazgeçti.

Gönlü Razı Gelmeyen Gazi, 2 Milyonluk Tazminatı İstemedi

5 yıl önce Ağrı'da PKK terörist örgütünün düzenlemiş olduğu bombalı saldırıda ağır yaralanarak gazi olan bunun sonucunda da maddi ve manevi olmak üzere tazminat davası açan Uzman Çavuş Cengiz Erduran tazminattan vazgeçti. Mahkemenin bilirkişi raporunda yer alan bir milyon altı yüz yetmiş dokuz bin sekiz yüz altmışaltı lira 71 kuruş tazminat tutarının oldukça fazla olduğunu düşünerek tazminat tutarını almaktan vazgeçti.

Cengiz Erduran mahkemeye tazminattan vazgeçtiğini belirten bir dilekçe yazdı. Bunun ardından ise vermiş olduğu karardan asla pişman olmadığını belirtti. 

1-) Tazminattan Feragat Etti

Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesinde Karabulak Jandarma Karakolunda çalışan ve 5 yıl önce terör örgütünün düzenlemiş olduğu bombalı saldırı da gazi olan Uzman Çavuş Cengiz Erduran iki yıllık zorlu tedavilerin ardından tekrar sağlığına kavuştu.

Olaydan sonra Trabzon'a yerleşen Erduran yaşanan olaylar sebebi ile 22 yıllık görevinden mağlulen emekli olmak zorunda kaldı. Erduran'a gazilik unvanı verildi ve bunun yanında 160 bin TL'lik tazminat da ödendi. 2017 yılında gazi Cengiz Erduran avukatı aracılığı ile 120 bin TL değerinde maddi ve manevi tazminat davası açtı. 

2-) Tazminatı Fazla Buldu

Yaşanan saldırının ardından Uzman Çavuş Cengiz Erduran'ın bir kulağında işitme kaybı oldu ve ayağında da aksaklık kaldı. Erduran'ın açmış olduğu tazminat davasının görüldüğü Erzurum 2. İdare Mahkemesinde bilirkişi raporu hazırlandı. Rapora göre vazife malullüğüne göre bağlanmış olan maaş ve ödemeler dikkate alınarak Erduran'a 2 milyona yakın tazminat ödenmesine karar verildi.


Ancak mahkemenin kendisinin de görüşünü istediği Cengiz Erduran ödenmesi gereken tazminat tutarını çok fazla buldu. Bu sebeple de maddi tazminatı istemediğini ve feragat ettiğini bildirdi. 

3-) Vicdanım Rahat Etmezdi

Cengiz Erduran mahkemeye yazmış olduğu dilekçede "Dava sonucunda mahkemenin kararına göre tarafıma 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş verilmesine karar verilmiştir. Fakat belirtilen rakam şahsım için oldukça yüksek bir meblağdır. Devletimin şahsıma bu kadar yüksek miktarda bir para ödemesi vicdanımı rahatsız edeceği için bu paradan feragat ediyorum" ifadelerini kullanarak kendisine verilmek istenen yaklaşık 2 milyon liralık tazminattan vazgeçtiğini bildirdi.


Etiketler

Gündem