Gmail oturum Açma 2020

Gmail oturum Açma 2020

Çağın bilgisayar ve internet ortamları üzerine kurulu olduğu bir devire ayak bastığımız için mail işlemleri hayatımızın her yönünde kendini göstermeye başladı. Yöneldiğiniz her faaliyette internetin söz konusu olması, günlük hayatta mail hesaplarının ihtiyacını arttırmaya neden oldu. Bu yazıda ise Gmail oturum açma konusuna değinip, sizler için bu bilgiyi paylaşmak istedik. 

Daha önce bir mail hesabı oluşturmadıysanız, işe ilk olarak Gmail kayıt olma aşamasından başlamanız gerekiyor. Adım adım kayıt olma işlemleri şu şekilde ilerliyor:

  • Gmail’in ana sayfasına gidip, 'hesap oluştur' butonuna basın.  
  • Açılan pencereye kişisel bilgilerinizi girip, ‘ileri’ butonuna basın. (Şifrenizin güvenlik seviyesini yüksek tutmak sizler için daha faydalı olacaktır.)
  • Bu pencerede mail hesabınız, herhangi bir sorunla karşılaştığında veya şifrenizi unuttuğunuzda hesabınızı kurtarabilmek için telefon numarası ve bir başka kurtarma e-postası isteyecektir. O bilgileri girdikten sonra doğum tarihinizi gün/ay/yıl şeklinde girip, cinsiyetinizi belirtin.
  • Karşınıza çıkacak yazıda, gizliliğinizin saklanmasına dair şartlar çıkacaktır. Şartları okuduktan sonra ‘kabul ediyorum’ butonuna basın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra, yüzeysel olarak hesabınız aktif hale gelecektir. Google hesabınızı oluşturmanızın ardından karşınıza bazı adımlar çıkacaktır:

Kimliğinizi doğrulamak için yöntemler ekleme

Tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi hesabınız ve bilgileriniz açısından daha güvenli olacağından, karşınıza gelecek panelden, Google’nin sizin için analiz ettiği sorunları çözmek için 'hesabınızın güvenliğini sağlayın’ butonuna basın.

Karşınıza gelecek ekranda sizlere ‘Kimliğinizi doğrulamak için yöntemler ekleme’ seçeneğini sunacaktır. Eksik olan kısımlara bilgilerinizi girerek hesabınızın güvenilirliğini arttırın. Bu sayede Gmail oturum açma işleminiz sorunsuz hale gelecektir.

Gizlilik ve kişiselleştirme

Kullanacak olduğunuz hesabın verilerini ve kişisel kullanımınızı kolaylaştırmak için Google, sizlere kullanım özgürlüğü sunuyor. Karşınıza çıkan ‘Verilerinizi ve kişiselleştirmeyi yönetin’ butonuna bastığınızda, Google sizler için ‘Gizlilik kontrolünü geliştir’ seçeneği ile kontrollerinizi yapacaktır. 

‘Başlayın’ seçeneğine tıkladığınızda, gizliliğinizi yapılandıracak ve hesabınızı kişiselleştirmek için bazı adımlar sunacaktır. Oradan isteğinize göre hesabınız kişiselleştirilecektir.

Aynı sekmede ‘Etkinlik kontrollerinizi yönetin’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenekte düzenlediğiniz etkinliklerin geçmişini görebilecek ve diğer sosyal mecralardaki faaliyetlerinizin geçmişine ulaşabileceksiniz. (Yalnızca diğer sosyal mecralarda hesabınız aktif ise) Ayrıca kendiniz için bir plan oluşturup, etkinlik hatırlatıcısına göre hareket edebileceksiniz.

Diğer bir seçenek ise sizler için çok yararlı olacaktır. ‘Reklam kişiselleştirme’ kısmındaki ‘Reklam ayarlarına git’ butonuna bastığınızda, sosyal platformlarda karşınıza çıkan reklamların içeriğini kendiniz belirleyecek ve görmek istemediğiniz reklamların kategorilerini eleyeceksiniz. (örn: Ebeveyn, çocuk, spor, film, müzik vb. ...)

Aynı pencerede, ‘Oluşturduğunuz ve yaptığınız şeyler’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek sizlerin Google hesabınızdaki faaliyetlerinizin bir özetini sizlere gösterecektir.

‘Hesap depolama alanı’ seçeneği sizlerin fotoğraf, video, bilgi gibi verilerinizi depolamak için büyük avantaj sağlayacaktır. (Depolanan bilgiler kesinlikle gizli tutulmaktadır.)

Güvenlik

Google, hesabınızda eksik olan bilgilerinizi sizler için tespit edecek ve bilgilerin girilmesini isteyecektir. Kesinlikle güvenliğinizin arttırılması amacıyla istenen bu bilgiler, hesabınızı herhangi bir sorunda kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Güvenlik sekmesinde hesabınızı bağlayacağınız telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazların; size ait olduğundan emin olmak için ‘güvenlik doğrulama kodu’ gönderilip, teyit etmeniz istenecektir. Bu alanın en büyük önemi ise, hesaplarınızın hangi cihazlarda bağlı olduğunu gösteriyor olmasıdır. Bu sayede olası durumlarda, hesabınıza sizlerden başkası erişim yapmış mı diye kontrol yapabileceksiniz. (Google, hesabınızın bağlı olduğu cihazların konumuna kadar erişebilmektedir.)

Güvenlik sekmesindeki bir başka önemli seçenek ise, hesaplarınızın bağlı olduğu uygulamaları veya internet sitelerinden giriş/çıkış işlemlerini yönetebiliyor olmanız.

Kişiler ve Paylaşım

Bu sekmede Google hesabınız üzerinden etkileşim halinde olduğunuz kişilere ulaşabilecek ve hesabınızdaki kayıtlı kişileri görebileceksiniz. (Sizleri rahatsız eden etkileşimlere engel koyabileceksiniz.) Ayrıca etkileşim halinde olduğunuz kişilerin kayıtlı olan iletişim bilgilerini sizden başka hiç kimse göremeyecektir.

Bir ek avantaj ise, istediğiniz takdirde konumuzu açabilecek ve sizlerin nerede bulunduğunuzu başkalarına aktarabileceksiniz.

Unutmayınız! Etkileşim halinde olduğunuz kişilerin neleri görüp neleri göremeyeceğine sizler karar vereceksiniz. İstemediğiniz kişilerin, yeriniz ve iletişim bilgileriniz gibi kişisel verilerinizi Google’nin saklayacağından emin olabilirsiniz.

Ödemeler ve Abonelikler

Bu sekmede sizlerin web sitelerinden yapacak olduğunuz alışverişlerde, kullanacağınız ödeme yöntemleri kaydedilir. Bilgileriniz; güvenliği sağlanıp, sizlerden başkasının erişemeyeceği şekilde korunmaktadır.

‘Ödeme yöntemleri’ sekmesinde alışverişlerinizde daha güvenli ortam sağlanmaktadır. Google’nin sizlere sunduğu Asistan aracılığı ile mağazalarda daha güvenli alışveriş yapabileceksiniz.

 ‘Abonelikler’ sekmesinde, haberler ve medya oynatma gibi abonelik işlemlerinizin ödemesini otomatik talimat ile yineleyebilirsiniz.

‘Rezervasyonlar’ sekmesi sayesinde, yine Asistanınız aracılığıyla uçuşlar, oteller ve diğer etkinlikleriniz için rezervasyonlar yapabilecek, tarihi yaklaşan etkinlik rezervasyonlarınız için hatırlatıcı niteliğinde bildirimler alacaksanız.

Tüm bu işlemlerinizi tamamladıktan sonra artık yüzeysel değil, detaylı bir Gmail hesabı kullanıcısı olarak gözükeceksiniz. Tüm işlemler halledildikten sonra, Gmail oturum açma sekmesine gelip oradan oturum açabilecek, hatta bilgilerinizi kaydedip, otomatik giriş sağlayabileceksiniz.

Gmail oturum açma işlemi sizler için sanıldığı kadar zor olmayacak, aksine tek tık ile Gmail’de oturum açma işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.Etiketler

Teknoloji