Eşi Vefat Etmiş Kadına 650 TL Yardım! Başvuru Nereye Yapılır

Eşi ölmüş bir kadın babası da ölmüş ise her ikisinden de şayet bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumları farklı ise dul ve yetim maaşı alabilir.

Eşi Vefat Etmiş Kadına 650 TL Yardım! Başvuru Nereye Yapılır

Devlet kurumlarından biri olan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına başvuran ve mağdur durumda olan eşini kaybetmiş vefat etmiş olan kadınlara maddi ve manevi destekler yapılıyor. Korono virüsün sosyo ekonomik etkileri ile birlikte bu yardımlara bazı düzenlemeler getirildi. 

1-) Eşi Vefat Eden Kadınların Hakları

Bakanlık tarafından eşini kaybetmiş olan dul kalmış kadınlara birçok destek verilmektedir. Yapılan düzenleme sonrasında daha önce bayram parası, dul ve yetim aylığı alan kadınlara ekstra bir maaş bağlanması için çalışmalar yapıldı. 2020 yılında dünya ve ülke genelinde yaşanılan Covid 19 virüsünün yaşattığı mücadeleler bazı özellikle düzenli bir geliri olmayan eşi ölmüş kadınlar için bazı düzenlemelerin yapılmasını gerektirdi.

2-) Yardım Desteği Değerlendirme

Koronovirüs öncesinde eşi ölmüş kadınlara devlet tarafından aylık 275 TL nakit yardım yapılıyordu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdiği bir demeçte yapılan düzenleme teklifinde bu rakamın 325 TL ye çıkarılması için değerlendirmelerin devam ettiğini söyledi. Bakan Selçuk bunun dışında bakanlığın kadınlar için yaptığı diğer destek çalışmalarından da bahsetti. Özellikle kadınlarımız için çok fazla destekler bulunmaktadır.

Dul kadınlar için planlaması yapılan destekler içerisinde hayatını idame ettirebilmesi için nakdi ve ayni birçok yardım seçeneğini olduğunu söyledi. 2008 yılından beri dul kadınlar emekli olup ölmüş eşlerinin maaşlarını alabiliyorlar. Ayrıca kız çocukları evlenene kadar, erkek çocukları da 18 yaşını doldurana kadar maaş alma hakkına sahipler. 

3-) Kaç Yerden Maaş Alınabilir

Eşi ölmüş bir kadın babası da ölmüş ise her ikisinden de şayet bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumları farklı ise dul ve yetim maaşı alabilir. Örnek vermek gerekirse eş SGK dan baba emekli sandığı yada BAĞKUR’dan emekli ise ve her ikisi de vefat etmiş ise kadının her ikisinden de maaş alma hakkı vardır. Şayet emekli olmadan vefat ettiler ise 1 Ekim 2008 öncesinden sonra olanlarda tarih ve prim eksiği şartı bakılmaksızın maaş bağlanabilir. Ancak bu tarihten önce ise belirlenmiş olan 5 yıl, 900 gün, prim borcu olup olmadığı sorgulamaları devreye girecek ve bu şartlara göre maaş bağlanabilecektir.

4-) Ne Zaman Kadar Maaş Alınabilir

Eşi ölmüş bir kadın yeniden evlenene kadar eşinin maaşını almaya devam edebilir. Evlenmediği takdirde herhangi bir maaş kesintisi yaşamayacaktır. Kadın şayet babadan da maaş alıyorsa ve annesi sağ ise babasının maaşının %25 i anne vefat edene kadar kendisine kalanı ise anneye bağlanır. Aynı durum eşi ölen kadın içinde geçerlidir. Eğer çocuklar var ise belirlenen oranlar doğrultusunda kadın ve çocuklarına maaş bağlanır. 

5-) Alınabilecek Devlet Yardımları Nelerdir

Kadınlar;
1. Primleri düzenli ödenirken bir sigortalı prim yada yaş şartı olmaksızın şayet bi iş kazası sonucu vefat ederse ölüm aylığı
2. Resmi nikahlı eşi vefat eden kadınlar için dul aylığı
3. Belediyelere başvurarak alınabilecek nakit, gıda, giyecek ve yakacak gibi ayni destekler
4. Sosyal yardımlaşma kurumlarından alınabilecek destekler
5. Yetim kalan çocuklar için maaş
6. Vakıflar genel müdürlüğünden muhtaçlık yardımı
7. Sivil ve toplum kuruluşlarının yaptığı yardımlardan

Tüm bu yardımlar için ilgili bölge müdürlüklerine, kaymakamlıklara, e devlet üzerinden bağlantılara girerek başvuru şartlarını görebilir ve başvuruları yapılabilir. Bu tip yardımlarda nakdi yardımlar 2 ayda bir PTT kanalı ile TC kimlik belgesi ile kişinin kendisi tarafından alınabilmektedir. Ayni yardımlar ise belirli zamanlarda adrese teslim seçeneği ile sağlanmaktadır.

Etiketler

Gündem