Ekim Ayında Evde Bakım Maaşı Yatan İller Açıklandı

Aile, Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlığı yaşlı ve engelli tanıdıklarına evde bakan kişiler için evde bakım maaşları ödemektedir. İllere göre yatırılan maaşlar e-devlet üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Ekim Ayında Evde Bakım Maaşı Yatan İller Açıklandı

1-) Ekim Ayında Evde Bakım Maaşı Yatacak İller

Karabük, Çanakkale, Bolu, Sakarya, Osmaniye, Adana, Bolu, Balıkesir, Bursa, İzmir, Giresun, Antalya, Hatay, Kayseri, Samsun, Bilecik, Adıyaman, Uşak, İstanbul, Denizli, Tekirdağ, Aydın, Manisa, Mersin, Konya Şanlıurfa, Konya, Mersin, Zonguldak, Edirne, Diyarbakır, Kırklareli, Ordu, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Tokat, Aksaray maaş yatacak olan iller arasında bulunmaktadır.

2-) 15 Ekim İtibariyle Maaş Yatacak İller

Çanakkale, Uşak, İzmir, Balıkesir, Kars, Erzurum, Ordu, Bilecik, Denizli, Manisa, İstanbul, Mersin, Samsun, Konya, Zonguldak, Şanlıurfa, Sakarya, Afyonkarahisar, Antalya, Aksaray, Hatay, Karabük, Tokat illerinde evde bakım yapan kişilerin maaşlarının yattığı bilgisi verilmiştir. 

3-) Evde Bakım Maaşının Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

Evde bakım maaşının yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden öğrenmek mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken bir takım yollar bulunmaktadır.

İlk önce e-devlet sitesine girerek t.c. vatandaşlık numarası ile e-devlet şifresi girilerek sisteme girilir. Sonrasında ise engelli ödeme bakımlarının sorgulanması yazılarak o sayfaya gidilir.

e-devlet sisteminde kimlik doğrulaması yapılmadığı durumlarda gitmiş olduğunuz sayfada doğrulama yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak yani kimlik doğrulaması için t.c kimlik numarasının girilmesi ardından ise e-devlet şifresinin girilmesi gerekmektedir.

E-devlet şifresi olmayan bireylerin e-devlet sitesine girmeleri için ilk önce PTT'den şifre almaları gerekmektedir. Bilgileri eksiksiz olarak girdiğiniz zaman sorgu ekranına yönlendirilirsiniz. Bu ekran üzerinden evde bakım maaşlarının yatıp yatmadığı kolay bir şekilde öğrenilmektedir.

4-) E Devlet Üzerinden Bakım Maaşı Sorgulama

E-devlet üzerinden evde engelli maaşı bakım sorgulaması Aile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinde bulunur. Buradan maaşların yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak e-devletin sitesine girmeniz gerekir. Sonrasında ise size özel şifreniz ile siteye giriş yapmalısınız.


Evde bakım maaşlarının bakiye takipleri istendiği durumlarda SMS üzerinden de kolay bir şekilde takip edilebilmektedir. Maaşları Ziraat Bankası üzerinden yatan kişiler cep telefonlarının mesaj kısmından BAKIYE yazıp 4747'ye SMS yollayabilirler. Göndermiş olduğunuz SMS operatörünüz tarafından 1 SMS ücreti ile ücretlendirilmektedir.


Etiketler

Gündem