Dikkat Tazminatsız Kovulabilirsiniz! Küçük Hata İşinden Etti

Her çalışanın iş saatleri içerisinde yerine getirmesi gereken sorumlulukları vardır. Aynı şekilde iş veren içinde bu durum geçerli. Bursa’da çalıştığı bir mağazada bulunan kadınlar tuvaletini kullanan çalışan bu hatasının bedelini çok ağır ödedi.

Dikkat Tazminatsız Kovulabilirsiniz! Küçük Hata İşinden Etti

Çalıştığınız şirket ya da işletmede uzun yıllar hizmet ettiyseniz, tazminat alma hakkı elde edersiniz. Bu tazminat hakkını almak her çalışan için son derece önemlidir. Peki, tazminat alma hakkınızın küçük bir hata nedeni ile yok olmasını kabul edebilir misiniz? Bursa’da özel bir şirkette çalışan bir işçi bu hatalardan bir tanesini yaparak tazminatsız kovuldu. Küçük bir hata sizi de tazminattan edebilir, peki Bursa da çalışan bir erkeği işten tazminatsız attıran neden neydi?

1-) Bursa’da Özel Şirkette Çalışan İşçi Tazminatsız Kovuldu

Her çalışanın iş saatleri içerisinde yerine getirmesi gereken sorumlulukları vardır. Aynı şekilde iş veren içinde bu durum geçerli. Bursa’da çalıştığı bir mağazada bulunan kadınlar tuvaletini kullanan çalışan bu hatasının bedelini çok ağır ödedi. Tazminat almadan kovulan satış temsilcisinin hakkını aramak için mahkemeye başvurduğu öğrenildi. 


2-) İş Mahkemesi Kıdem Tazminatı Ödensin Dedi Ama

Satış temsilcisi olarak bir mağazadan çalışan kişinin kadınlar tuvaletine girmesi nedeni ile tazminatsız kovulması üzerine hakkını aramak için işçi mahkemesine başvuruda bulundu. Yaptığı başvuru sonrasında tazminat alma hakkının elinden alınamayacağı kararı çıktı. Fakat dava bu sefer üst mahkemeye devredildi. Yüksek mahkeme ise kararı bozarak çalışanın kıdem tazminatı alma hakkını iptal ederek tazminat almamasına karar verdi.


Bursa 2 iş mahkemesine başvuran çalışan tazminatını almak için çok uğraştı. Fakat çıkan kararın işçinin kadınlar tuvaletine girmesini çalışma düzenini bozma ve huzursuzluk çıkarma sebebi sayarak tazminat almamasına hüküm sürmüştür.

3-) Mahkemeden Emsal Karar Çıktı

Mahkemeden çıkan ve emsal niteliği taşıyan bu olay 11.04.2014 yılında gerçekleşti. Bu tarihe ait tutanak ile birlikte dava uzun süre görüşüldü. Çıkan kararın emsal niteliği taşıması birçok çalışanında tedirgin olmasına ve tazminat almadan işten çıkarabilme durumunun doğmasına neden olmuştur. Farklı nedenlerden dolayı iyi niyetli bile olunsa çalışanın kadınlar tuvaletine girmesi mahkemenin almış olduğu emsal karar ile diğer kadın çalışanları huzursuz etme ve rahatsız etme nedeni ile tazminatsız işten çıkarılmasına onay vermiştir. Bu da çalışanların küçük bir hatadan bile olsa işten çıkarılabilme durumunu ortaya çıkarmıştır. Birçok çalışanı ilgilendiren bu olan 2014 yılında Bursa da bir mağazada gerçekleşti. 

Etiketler

Gündem