Çocuğunuzu Okula Göndermek İstemiyorsanız Okuyun! Bunları Yapabilirsiniz

Okullar başlıyor. Kimi veli çocuğunu okula göndermeyi kabul ederken kimi veli de göndermek istemiyor. Bu durumda neler yapılabilir. İşte tüm detaylar...

Çocuğunuzu Okula Göndermek İstemiyorsanız Okuyun! Bunları Yapabilirsiniz

Virüsün etkisini sürdürmesi toplumsal olarak bazı kararların alınmasına olanak sağlıyor. Yaşam konforumuzu olumsuz olarak etkileyen virüsten yetişkinler etkilendiği gibi çocuklarda etkilenebiliyor. Bunun için okulların açılıp açılmayacağı tartışma konuları arasına girmişti.Çocukların kendilerini koruyamayacağı ve virüsün dağılma hızının artacağı tartışılırken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konu ile ilgili olarak gerekli tedbirlerin alındığı ve ilk defa okula başlayacak olan 1. Sınıf öğrencilerin öğretmenle duygusal bağ kurmaları gerektiğini belirtiyor. Bu sayede daha iyi bir alışma süreci geçirerek bu sürecin atlatılacağına vurgu yapıyor. 

1-) Okullar Başlıyor

21 Eylül Pazartesi günü kademeli olarak okullar başlıyor. Birinci sınıflar yüz yüze eğitim alabilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk aşamalı ve seyreltilmiş yüz yüze eğitimin olacağını söyledi. Birinci sınıflarda bir gün yüz yüze eğitim olacak. Daha sonra bu ilerleyen günlerde 2 güne çıkartılacak. Ders saati ise 30 dakika yapılacak. 5 ders saati olacak. 

2-) Haftada Bir Gün Ders

Birinci sınıflar haftada bir gün yüz yüze eğitim alacak. 28 Eylül ile 2 Ekim arasında bu gün sayısı 2’ye çıkarılacak ve 5 saat ders alınacak. Burada hijyene dikkat edilecek ve çocukların korunması ön planda yer alacak. 

3-) Veli Çocuğunu Okula Göndermek İstemiyor İse

Veli virüsten kaynaklı olarak çocuğunu okula göndermek istemeyebilir. Bu durumda zorlayıcı veya kanuni olarak bir yaptırım bulunmuyor. Veli çocuğunu istemiyor ise göndermeyebilir. Bunun için de yazılı olarak herhangi bir şekilde bildirim yapmasına gerek kalmıyor. Çocuğu EBA üzerinden online olarak eğitimin devam edebilir. Bu tüm sınıflar için geçerli olan bir uygulamadır.Sizde çocuğunuzu göndermek istemiyorsanız EBA üzerinden eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Burada Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocukların okula başlaması ile ilgili herhangi bir yaptırımı bulunmuyor. 

4-) Çocuğa Disiplin Aşılayın

Çocuğunuzu okula göndermemeye karar verdiyseniz disipline alıştırmanız gerekir. Okula gideceği saat dilimlerinde hazırlıklı olmasını sağlayın. Ve online eğitimin başladığı saate alıştırın. Okula gidiyormuş gibi bir eğitim vermeniz adapte olmasına da yardımcı olacaktır. Yakın zamanda okula başlayacağını ve arkadaşlar edineceğinin vurgusu da yapılması gerekir. Özellikle de birinci sınıflar için bu psikolojinin en iyi şekilde oluşturulması profesyonel sonuç almanıza yardımcı olacaktır. 


5-) Okula Giden Çocukların Durumu

Okullarda gerekli güvenlik tedbirleri alındı. Ancak virüsün etkisi de kaçınılmaz bir detay. Bu konuda çocuğunuzu bilinçlendirmeniz büyük önem taşıyor. Arkadaşları ile mesafeli durması gerektiğini ve özellikle de ellerini ağzına götürülmemesi konusunda tüm bilgiler verilmelidir. Neden bunun olduğu ve yaparsa neler ile karşılaşacağı anlatılması gerekir.


Çocuk eve geldiğinde kıyafetleri çıkarılması ve yıkanmalıdır. Ayrıca da çocuğunuzu en iyi şekilde dezenfekte etmeyi de ihmal etmeyin. Bu sayede sağlıklı bir korunma oluşturabilirsiniz.

Etiketler

Gündem