Çin'de Başka Bir Virüs Daha Çıktı: Hantavirus

Çin'in Wuhan kentinde çıkıp, tüm dünyaya yayılan koronavirüsün ardından yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Bu kez ise hantavirüs isminde ölümcül bir virüs ile karşı karşıya olan Çin, hantavirüs nedeniyle ilk kaybını verdi.

Çin'de Başka Bir Virüs Daha Çıktı: Hantavirus

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkıp, tüm dünyayı diken üstünde tutmasına neden olan koronavirüsün ardından, Çin'de yine bir ölümcül virüs daha etkisini gösterdi. Hantavirüs ismiyle anılan bu virüs sebebi ile bir kişi hayatını kaybetti. Otobüs ile seyahat ettiği belirlenen adamın yeni çıkan virüs nedeniyle yaşamını yitirmesi üzerine, otobüste bulunan 32 insana da hantavirüs testi yapıldı. 

1-) Otobüsteki Yolculara Test Yapıldı

Otobüsteki Yolculara Test Yapıldı

Hükümete yakın olmasıyla tanınan Global Times'in yaptığı haberde, Yunnan'dan, Shandong'a doğru seyir halinde olan otobüsün içindeki bir kişi hayatını kaybetti. Yapılan testler sonucunda adamın hantavirüs nedeniyle öldüğü doğrulandı. Otobüsün içinde yer alan diğer 32 kişiye ise test yapıldı. 

Bu haberin yayılması ile sosyal medya ayaklandı ve tedirginlikler başladı. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesini ve kaybetmeye devam etmesini sağlayan koronavirüs ile benzer olup olmadığı en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Peki hantavirüsün, Covid-19 isimli ölümcül virüs ile benzerlikleri bulunuyor mu?

2-) Hantavirüs İnsandan İnsana Geçmiyor

Hantavirüs İnsandan İnsana Geçmiyor

Hantavirüs, koronavirüs gibi insandan insana sıçrayıp, bulaşan bir virüs değil. Yapılan araştırmalar sonucu virüsün bulaşması için kişinin bir kemirgenle ya da kemirgen dışkısı ile temas halinde bulunmuş olması gerektiği söylendi. 

Uzmanlar şiddetle uyararak, sağlıklı bireylerin hantavirüse yakalandıklarında, 'hantavirüs pulmoner sendromu' (HPS) ile karşı karşıya olabileceklerinin üzerine basıyor. 

3-) Hantavirüs Sebepleri

Hantavirüs Sebepleri

- HPS, akciğerlere yönelip, orada kuluçkaya duran ve bir insandan başka bir insana bulaşmayan bir virüstür. Ancak her ne kadar insandan insana bulaşmasa da, kişilerin kemirgen dışkısına, idrarına, kuluçkasında yer alan larvalara temas ettikten sonra ellerini; yüzlerine, burunlarına veya ağızlarına temas ettirdiği durumlarda hantavirüsü bulaşıyor.
- Kanada Halk Sağlığı Merkezi, araştırmaları sonucunda hantavirüsün tükürük ya da yemek yoluyla bulaşabileceğini belirtti.
- Öte yandan belirtilen hususlar arasında kemirgen cinslerinin ısırığı da virüs sebeplerinden biri olarak görülüyor.

4-) Hantavirüs Belirtileri

Hantavirüs BelirtileriHantavirüs pulmoner sendromu kısa bir süreçte kuluçka evresini tamamlıyor. Kuluçka evresinden sonra virüse yakalanan kişilerde 1 ila 8 hafta içerisinde semptomlar yaşanmaya başlıyor. Belirgin semptomlar arasında; Yüksek ateş, yorgunluk, şiddetli kas ağrıları, baş ağrıları, gün içerisinde yoğun karşılaşılan baş dönmeleri, karın ağrısına bağlı ishal ve mide bulantısına bağlı kusma gibi semptomlar virüsün en sık rastlanan belirtileri arasında yer alıyor.

Etiketler

Gündem   Manşet   hantavirüs