Devlet 40 Bin TL’ye Kadar Yardım Veriyor! İşte Barındırma Yardımı Başvuruları

Betonarme bir ev için vakıflara yapabileceğiniz başvuru miktarı 40 bin liraya kadar genişleyebilir. Ev yaptırmak isteyen vatandaşlar bu konuda başvuru yapabilir. Son yıllarda çok rağbet gören prefabrik ev yaptırmak isteyenler ise devlete 30 bin liraya kadar barınma yardımı için başvurabiliyor.

Devlet 40 Bin TL’ye Kadar Yardım Veriyor! İşte Barındırma Yardımı Başvuruları

Vatandaşların sağlıklı bir mekânda ve biçimde yaşaması için sunulan barınma yardımları başlıca dört temel alanda yapılıyor. Betonarme ve prefabrik ev yapım yardımları, ev onarım ve ev eşyası alım yardımlarına başvuranlar uygun görülürse bu yardımlardan faydalanabiliyor. Bu yazıda barınma yardımlarına nasıl başvurulacağı ve bunların nasıl alınacağı konusunda bazı bilgiler bulabilirsiniz. 1-) Barınma Yardımlarını Kim Sağlıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin barınma yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Ancak bakanlığın her yerde bir birimi bulunmadığı için yardımlar Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşlara ulaştırılıyor. Müdürlükler bakanlığın faaliyet birimleri olarak çalışıyor. Onlara bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ise barınma yardımları için başvuruları kabul ediyor. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar buralara başvuruyor ve başvuru sonucunu da buradan takip edebiliyor.


2-) Barınma Yardımları Miktarları Ne Kadar?

Betonarme bir ev için vakıflara yapabileceğiniz başvuru miktarı 40 bin liraya kadar genişleyebilir. Ev yaptırmak isteyen vatandaşlar bu konuda başvuru yapabilir. Son yıllarda çok rağbet gören prefabrik ev yaptırmak isteyenler ise devlete 30 bin liraya kadar barınma yardımı için başvurabiliyor. Evini tamir ettirip onartmak isteyen bir vatandaşın başvurabileceği yardım miktarı ise 20 bin liradır. Son olarak ev eşyasına ihtiyacı olan birisi de en çok 5 bin liraya kadar barınma yardımı başvurusu yapabilir. 

3-) Kimler Yardım Alabilir?

Hemen herkesin yaşayacak sağlıklı bir ortama ihtiyacı vardır. Ayrıca pek çok evin de onarıma ihtiyacı olabilir. Ama barınma yardımları herkese verilmek üzere düzenlenmemiştir. Başvuran kişilerin yardımı alabilmesi için gerçekten çok kötü şartlarda yaşıyor olmaları ve bunu ispatlamaları gerekiyor. Evlerinin ya da yaşadıkları yerin durumunu göstermeleri isteniyor.


Öte yandan evde yaşayan herkesin geliri de dikkate alınıyor. Yardım evdeki bütün bireylerin gelirleri asgari ücretin üçte birinden bile azsa yapılıyor. Bu yüzden gelir durumları ve diğer belgelerin tamamlanması ve ayrıca yaşanan yerin durumunun gösterilmesi şart. Başvuran kişiler arasından gerçekten barınma konusunda en çok ihtiyaç duyanlar seçiliyor ve vakıflar buna göre bir değerlendirme yapıp en zor durumda olanların başvurusunu kabul ediyor.

Etiketler

Gündem