Bakan Selçuk'tan Annelere Büyük Müjde! Her Ay Düzenli Ödeme Yapılacak

Yapılan son dakika açıklamasına göre Çalışma Bakanlığı aracılığı ile her ay annelere doğum desteği kapsamında ödeme yapılacak.

Bakan Selçuk'tan Annelere Büyük Müjde! Her Ay Düzenli Ödeme Yapılacak

Yapılan son dakika açıklamasına göre Çalışma Bakanlığı aracılığı ile her ay annelere doğum desteği kapsamında ödeme yapılacak. Bu ödemenin yapılması için başvurulmasının şart olduğu da aktarıldı. Bununla birlikte yapılacak desteğin herhangi bir kıstas olmadığı da belirtildi. Yapılan açıklamada ayrıca bu ödemenin alınabilmesi için sigortalı olma şartı olmadığı da aktarıldı.

1-) Süt Parası Nasıl Alınabilir?

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre ödemeler yarından itibaren yapılmaya başlanacak. Her aileye doğum desteğiyle birlikte 202 TL olarak ödenecek bu paranın yeni doğum yapan tüm annelere ödeneceği bildirildi. Alınacak destekte ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400 ve sonraki çocuklara yapılan 600 TL desteğe ek olarak ödeneceği vurgulandı. Bu ödemeler aylık olarak yapılacaktır ve Ptt şubelerince alınabilecektir.

2-) Doğum Yardımı Hakkında

Sigorta kapsamında çalışanlar, henüz doğum yapanlar, eşi sigortalı olup kendisinin herhangi bir sigortası bulunmayanlar, 4a ya da 4b kapsamında çalışıp primleri ödenenlere verilen aylık bir ücrettir. Bu anlamda sigortalı olan ya da olmayan tüm annelere verilen bir hak denilebilir.

3-) Katılım Koşulları Nelerdir?

SSK’ya bağlı olarak çalışan bir kadının doğumdan önceki 1 sene içerisinde en 120 günlük prim ödemesinin yapılması gerekiyor. Doğumun canlı doğum olması ve doğum üzerinden 5 yıl geçmeden başvurunun yapılması ile paranın ödeneceği bildirildi.

4-) Süt Parası Nereden Alınır

Bu parayı almadan önce mutlaka e-devlet üzerinden doğum yardımı başvuru sonucunun kontrol edilmesi gerekiyor. Başvuru da aynı şekilde e devlet üzerinden yapılıyor. Başvurunun onaylanması sonucunda TC kimlik numarası yazılı bir kimlik ile herhangi bir PTT şubesi gişelerinden ödemelerini alabilirler. Bu para herhangi bir hesaba havale olarak gönderilmiyor sadece PTT şubeleri aracılığı ile ödeniyor.

Etiketler

Gündem