ATM'den Para Çekenler Dikkat! Şeytanın Bile Aklına Gelmez

ATM'den para çekeceğiniz zaman mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Dolandırıcılar şeytanın aklına gelmeyen hileler ile kredi kartlarınızı kolayca kopyalayabiliyor.

ATM'den Para Çekenler Dikkat! Şeytanın Bile Aklına Gelmez

Günlük hayatta ATM’ler en çok kullanılan araçların başında geliyor. İstediğiniz noktadan para çekmenize yardımcı olan bu araçlar dolandırıcıların gözdesi haline gelmiş durumdadır. Bu atm noktalarından para çekeceğiniz zaman bazı güvenlik detaylarına dikkat edin. Öncelikle merkezi konumda bulunan atm’leri tercih etmeye özen gösterin. Çünkü burada bilgilerinizin çalışması söz konusu olmayacaktır.Günümüzde atm’ler üzerinden yapılan dolandırıcılık hat safhaya ulaşmış durumda. Şifreleri ele geçiren kişiler kredi kart bilgilerinizi kolaylıkla kopyalayabiliyor. Bunu da siz fark etmeden yapabiliyor. Özellikle de siz atm den güvenilir bir yerden para çektiğinizi sanıyorsunuz. Ancak kart bilgileriniz bir anda kopyalanmış olabiliyor. 

1-) Şeytanın Aklına Gelmeyen Hileler

Dolandırıcılar atm kart girişinin bulunduğu yere sizin anlayamayacağınız bir aparat takıyor. Bu aparata kartınızı taktığınızda kartınız kopyalanmış oluyor. Sizde para çektiğinizi sanıyorsunuz. Kart taktığınız yeri elinizle tutun ve sallayın size doğru gelmiyor ise atm güvenilirdir. Ancak biraz çektiğinizde geliyor ise o bölümde kart kopyalama mekanizması bulunur. Bu durumda güvenlik güçlerinden mutlaka destek isteyin.Bu aparat gücünü nerden alıyor diyorsanız telefonda bulunan bataryalar bu aparatlara yerleştiriliyor ve bu sayede gücünü koruyarak kartlarınızı kopyalıyor. 

2-) Kredi Kartınızdan Haberiniz Olmayan Bir Harcama Varsa

Kredi kartınızda size ait olmayan bir harcama var ise bunu bankaya bildirin ve kartınızı kapatın. Bunun için internet bankacılığını da kullanabilirsiniz. Buradan kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Bankanın çağrı merkezini arayarak hemen harcama itirazı oluşturun. Bu sayede size ait olmayan bir işlemi ödemek zorunda kalmazsınız. Yapılan inceleme sonucunda banka size bilgi verir ve ilgili harcamayı kart ekstrenizden siler. 

3-) ATM’lerden Güvenli Para Çekme Yolları

ATM’den para çekmek istediğinizde öncelikle merkezi konumda bulunan yerleri tercih edin. Buralarda bu tarz dolandırıcılık yapmak oldukça zordur. Ayrıca kartı koyduğunuz bölümü elinizle çekin. Sallayın. Herhangi bir şekilde gelmiyor ise o atm güvenilir olacaktır. Şifrenizi girerken elinizle tuşları kapatın. Herhangi bir kamera ve benzeri bir durum var ise bunun önüne geçmiş olursunuz. Bu detaylara dikkat ederek paranızı güvenle çekebilirsiniz. 

4-) İşte Böyle Yapıyorlar

Kredi kartınızı atm'ye taktınız

Bu bölüme özel bir düzenek ekleyen dolandırıcılar kredi kartınızı kolaylıkla kopyalayabiliyor. 

Kredi kartını taktığınız yeri elinizle çekmeye çalışın. Normal de baktığınızda anlaşılması zor olan bu durumu sadece el ile kontrol ederek anlayabilirsiniz. 

Etiketler

Gündem