Asgari Ücret Alanlara Üzücü Haber! Vergi Dilimine Girildi, Maaşlar Düştü

Şu an itibariyle evli ve üç çocuklu bir çalışan asgari ücret alıyorsa, Agit ödemeleri de toplandığında 2 bin 479 lira maaş alıyor. Ancak Eylül ayında bu şartlarda çalışan birisi, 2 bin 453, yıl sonuna doğru ise 2 bin 324 lira maaş alacak.

Asgari Ücret Alanlara Üzücü Haber! Vergi Dilimine Girildi, Maaşlar Düştü

Asgari ücret alan vatandaşların vergi oranlarında bir değişiklik oldu. Türkiye'nin her yerindeki asgari ücretle çalışanlar belirli bir vergi kesintisine uğrayacak. Vergi dilimleri vatandaşların yıllık kazançlarına göre belirleniyor. Bu belirlemeye göre asgari ücrette de belirli oranda düşme olacak. Bu yazıda asgari ücretlerden ne kadarlık vergi kesintisi olacağına dair bilgiler bulabilirsiniz.

1-) Çalışanların Vergi Dilimleri

Gelir vergisi ülkemizdeki bütün çalışanlara uygulanan bir vergidir. Bugüne kadar bütün çalışanlar arasında vergi dilimi sıralamasında en altta yer alanlar genellikle asgari ücret alanlardı. Ama artık bu durum değişti. Yeni belirlemeye göre asgari ücret alanlar bir üst dilime geçti ve daha fazla vergi kesintisi ödeyecekler. Yeni düzenlemeye göre gelirleri 22 bin liraya kadar olan çalışanlar yüzde 15 kesintiye uğrayacak. Aynı zamanda 22 ve 49 bin lira arası olanlar yüzde 20, 49 ve 180 bin lira arası olanlar yüzde 27, 180 ve 600 bin lira arasında olanlar yüzde 35 ve 600 binden fazla olanlar da yüzde 40 vergi kesintisine uğrayacak. 


2-) Eylül Ayındaki Değişiklik Nedir?

Bu tablodaki verilere göre bugüne kadar asgari ücretle çalışanlar yüzde 15'lik vergi diliminde yer alıyordu. Ama Eylül ayında yapılan düzenlemeyle birlikte bu oran yüzde 20'ye çıktı. Ancak bu rakam çalışanların evli ve bekâr olmasına göre de değişikliğe uğrayacak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir değişiklik bekârların bu kesintiden etkilenmesinin önüne geçmişti. Ancak evli ve çocuklu çalışanların durumu daha farklı olacak.


3-) Maaş Kesintileri Ne Olacak?

Şu an itibariyle evli ve üç çocuklu bir çalışan asgari ücret alıyorsa, Agit ödemeleri de toplandığında 2 bin 479 lira maaş alıyor. Ancak Eylül ayında bu şartlarda çalışan birisi, 2 bin 453, yıl sonuna doğru ise 2 bin 324 lira maaş alacak. Şimdiye kadar maaşlarından 25 lira kesilen bu çalışanlar Ekim, Kasım ve ardından Aralık ayında 125 lira kesintiye uğrayacak. Sonuç olarak buradaki değişiklikle birlikte, üç çocuklu bir çalışan, dört çocuğu olan ve eşi de çalışan bir çalışan ve de eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan bir çalışan yıl sonundan itibaren toplamda 400 lira kadar maaş kesintisine uğrayacak. 

Etiketler

Gündem