2021 Asgari Ücret Belli Oluyor! İşte İstenen Tutar! Bakan Açıkladı

2021 yılı için belirlenecek asgari ücret konusunda açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretle çalışan vatandaşları umutlandırdı.

2021 Asgari Ücret Belli Oluyor! İşte İstenen Tutar! Bakan Açıkladı

2021 yılı için belirlenecek asgari ücret konusunda açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretle çalışan vatandaşları umutlandırdı. Bakan Selçuk, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin, uzlaşı ile tespit edilmesini dilediğini ifade etti.


Yeni yıl yaklaşırken vatandaşların merak ettiği konulardan biri de asgari ücretin ne kadar olacağıdır. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Bakan Selçuk, bu yılki asgari ücretin herkesi memnun eden bir uzlaşı ile tespit edilmesini umduğunu söyledi. Asgari ücrete ilişkin tartışmaların yoğunluk kazandığı bu dönemde, bakanın açıklamaları işçi sendikaları tarafından da olumlu karşılandı. Yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı, asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı ve pazarlıkların ne durumda olduğu merak edilen konular arasında.

1-) Asgari Ücret Nasıl Hesaplanır

Her yıl Aralık ayında belirlenen asgari ücret, 3 farklı kesimden 5’er delegenin katıldığı bir komisyon ile, çeşitli hesaplamalar sonucunda belirlenmektedir. Özellikle yıllık enflasyon rakamlarının önemli olduğu hesaplamada, asgari ücrete yapılan zamlar genelde enflasyonun üzerinde olmaktadır. 2019 yılında yıllık enflasyon yüzde 11,84 olurken, 2020 yılında asgari ücrete yapılan zam yüzde 15,03 olmuştu. 2020 yılının yıllık enflasyon beklentisi yüzde 12 civarında olurken, asgari ücrete yüzde 15 civarında zam yapılacağı tahmin edilmektedir.


2019 yılında 2.020 TL olan asgari ücret yapılan zamla 2020 yılında 2.324 TL ye yükselmişti. 2021 yılı asgari ücret beklentileri 2.800 TL’ye kadar çıkarken, asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu olmaktadır. 

2-) 2021 Yılı Asgari Ücreti Ne Kadar Olacak

2021 yılında geçerli olacak asgari ücret konusunda açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, asgari ücretin uzlaşı ile belirlenmesini gerektiğini ifade etti. Asgari ücret önümüzdeki ay yapılacak ve işçi sendikaları, işveren temsilcileri ile Bakan Selçuk’un katılacağı görüşmeler sırasında belli olacak. Yaklaşık 7 milyon işçiyi ve onların ailelerini etkileyen asgari ücret, aynı zamanda tüm Türkiye’nin gelirini ve ödemesini etkilemektedir.


2021 yılı asgari ücretine ilişkin henüz bir netlik oluşmamasına rağmen, gündemde konuşulan çeşitli rakamlar bulunmaktadır. Enflasyon rakamlarının 3-5 üzerinde, yaklaşık yüzde 15 oranında bir artış beklenen asgari ücretin brüt 3400 - 3500 TL civarında olacağı ve net 2600 ile 2800 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.

Etiketler

Gündem